Bilgisayar ve WebEğitim

10 Dakikada Blogger’la Web Siten Olsun İster misin ?- 1

Makaleyi dinlemek ister misiniz?

 

Siz de bir web siteniz olsun istiyorsunuz. Bu site ücretsiz olsun. Güzel olsun. Kolay kullanılsın. Türkçe olsun. Evet. Tüm bunları üst üste koyduğumuzda harika bir çözümümüz var, diyerek başlayalım.

Google dünya devi bir Internet firması olarak çok kolay site hazırlanması için birden fazla çözüm noktasını satın aldı. Bunlar arasında herkesin beğenip, tuttuğu araç Blogger oldu. Şimdi adım adım Türkçe arabirimle Blogger’dan kendi sitemizi açacağız.

1) ÖNCE GMAIL’DEN GOOGLE HİZMETLERİ İÇİN BİR POSTA KUTUSU OLUŞTURALIM.

Google oluşturduğu bir çok site ve hizmet için tek bir kullanıcı hesabını açmamızı istiyor. Bu hesabı açmak ücretsiz. Sistemin her noktası Türkçe. Haydi rahatlayın. Tahminen 10 dakika içinde sitenizi açmış olacağız. İnanın bana hem zevkli, hem kolay olacak. Başlayalım öyleyse.

a) İlk olarak www.gmail.com adresine girelim. Burası Google Mail giriş sayfası. Sağ altta Sisteme ücretsiz kayıt linki var. Tıkladığınızda hemen doldurabileceğimiz bir form gelir. Adımız, soyadımız, e-posta adımız (kullanıcı adı diye geçer). Bu e-mail adresi için ben aşağıda ornekblog seçtim. Dikkat ederseniz @gmail.com adresini kendisi veriyor. Bu e-mail adresini daha önce başkası almış mı anlamam için uygunluğunu kontrol et düğmesi var. Tıklayıp bakıyorum.

bloggerdansiteac2 Google dünya devi bir Internet firması olarak çok kolay site hazırlanması için birden fazla çözüm noktasını satın aldı. Bunlar arasında herkesin beğenip, tuttuğu araç Blogger oldu. Şimdi adım adım Türkçe arabirimle Blogger'dan kendi sitemizi açacağız. Google dünya devi bir Internet firması olarak çok kolay site hazırlanması için birden fazla çözüm noktasını satın aldı. Bunlar arasında herkesin beğenip, tuttuğu araç Blogger oldu. Şimdi adım adım Türkçe arabirimle Blogger'dan kendi sitemizi açacağız.


b) Evet. İlk yazan benmişim. Eğer yazdığınız isim, Ahmet, Can, Melissa, Ebru gibiyse emin olun başkaları almıştır. Lütfen soyadınızla kombinasyon yapın, ya da bir lakap kullanın. Daha sonra e-posta adresinize girmek için sizden şifre ister. En az 6 karakterli bu parolayı bir kısmı harf, bir kısmı sayı olarak girin. Lütfen şifrenizi doğum günü yapmayın. Kolayca bulunacak şeyler yapmayın. Şifreyi tekrar giriyoruz, doğru yazdığımıza emin olmak için, bilgisayar bizimse “Beni bu bilgisayarda hatırla” şıkkını işaretleyebilirsiniz.

Güvenlik sorusu, bir gün hafıza kaybına uğrarsanız (şaka yapıyorum, unutursanız 🙂 ) size parolanızı hatırlatmak için soracağı size özel sorudur. Aşağıda ilk öğretmenimin adını hayali bir isimle parolam öğrenilmesin diye yazıyorum.

İkincil e-posta ise şu anlama gelir. Eğer siz parolanızı unutur, hatırlatma sorusunu da bir türlü cevaplayamazsanız, diğer kullandığınız mesela Hotmail, Yahoo, Mynet, Superonline gibi bir başka posta kutusundan alınmış e-mailinizi buraya yazabilirsiniz. Parola o e-maile yollanır.

bloggerdansiteac3 Google dünya devi bir Internet firması olarak çok kolay site hazırlanması için birden fazla çözüm noktasını satın aldı. Bunlar arasında herkesin beğenip, tuttuğu araç Blogger oldu. Şimdi adım adım Türkçe arabirimle Blogger'dan kendi sitemizi açacağız. Google dünya devi bir Internet firması olarak çok kolay site hazırlanması için birden fazla çözüm noktasını satın aldı. Bunlar arasında herkesin beğenip, tuttuğu araç Blogger oldu. Şimdi adım adım Türkçe arabirimle Blogger'dan kendi sitemizi açacağız.

c) Bulunduğunuz yeri isterseniz seçin. Evet bir altta da güvenlik resmi var. Bu yamuk yumuk yazılan yazıların aynısını aşağıdaki kutuya yazmanız istenir? Peki neden? Hacker ve lamerların sistem kaynaklarını tüketmek için bir saniye binlerce sahte e-mail açmalarını önlemek için. Bu yazıyı bir insanın okuması ve elle yazması gerekir. Engelliler için hemen yandaki düğmede destek vardır.

Hizmet Şartları ile nasıl bir anlaşma imzaladığınızı okuyabilirsiniz. Daha sonra Kabul ediyorum. Hesabımı oluşturun düğmesine basın. Böylece her şeyi doğru yazdıysanız hem e-posta hesabınız, hem Google Hesabınız açılmış olacak.

bloggerdansiteac4 Google dünya devi bir Internet firması olarak çok kolay site hazırlanması için birden fazla çözüm noktasını satın aldı. Bunlar arasında herkesin beğenip, tuttuğu araç Blogger oldu. Şimdi adım adım Türkçe arabirimle Blogger'dan kendi sitemizi açacağız. Google dünya devi bir Internet firması olarak çok kolay site hazırlanması için birden fazla çözüm noktasını satın aldı. Bunlar arasında herkesin beğenip, tuttuğu araç Blogger oldu. Şimdi adım adım Türkçe arabirimle Blogger'dan kendi sitemizi açacağız.

d) Yeni gelen ekranda Gmail’in harika özellikleri anlatılır. E-mailler içinde bir konuyu arayabilme, mailleri arşivleyebilme, akıllı etiketlerle her e-maili kategorilere sınıflandırabilme, önemli e-postalara yıldız koyabilme ve sürekli artan posta kapasitesi. En son 2.8 GB ‘dı. Sağ üstteki Ben hazırım, bana hesabımı göster düğmesine basın.

bloggerdansiteac5 Google dünya devi bir Internet firması olarak çok kolay site hazırlanması için birden fazla çözüm noktasını satın aldı. Bunlar arasında herkesin beğenip, tuttuğu araç Blogger oldu. Şimdi adım adım Türkçe arabirimle Blogger'dan kendi sitemizi açacağız. Google dünya devi bir Internet firması olarak çok kolay site hazırlanması için birden fazla çözüm noktasını satın aldı. Bunlar arasında herkesin beğenip, tuttuğu araç Blogger oldu. Şimdi adım adım Türkçe arabirimle Blogger'dan kendi sitemizi açacağız.

e) Evet işte karşımızda Gmail posta kutusu. Şu anda buradaki işimiz bitti. Eğer bu e-maili yazışmalarımda kullanayım diyorsanız kullanın ancak çok önermiyorum. Sitenizde bağlantılı bir e-mail olduğu için yalnızca gerektiğinde ve güvenli noktalarda girerseniz parolanızın çalınma riskini azaltırsınız.

bloggerdansiteac6 Google dünya devi bir Internet firması olarak çok kolay site hazırlanması için birden fazla çözüm noktasını satın aldı. Bunlar arasında herkesin beğenip, tuttuğu araç Blogger oldu. Şimdi adım adım Türkçe arabirimle Blogger'dan kendi sitemizi açacağız. Google dünya devi bir Internet firması olarak çok kolay site hazırlanması için birden fazla çözüm noktasını satın aldı. Bunlar arasında herkesin beğenip, tuttuğu araç Blogger oldu. Şimdi adım adım Türkçe arabirimle Blogger'dan kendi sitemizi açacağız.


ARTIK BLOGGER A GİDİP SİTEMİZİ AÇABİLİRİZ. BU SAYFA ÇOK UZADI AŞAĞI DOĞRU GELİN YENİ SAYFADA DEVAM EDELİM. LÜTFEN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN.

Youtube Kanalıma Abone Olun

https://www.youtube.com/suleymansonmez1?sub_confirmation=1

Podcast Kanalım

Hangi platformu kullanıyorsanız, birini seçip takip edebilirsiniz, aynı içeriğe erişeceksiniz.

Süleyman Sönmez'in Sessizliği

LinkedIn Ekleyin:

https://www.linkedin.com/in/suleymansonmez

Instagram Takip Edin:

https://www.instagram.com/suleymansonmez/

Facebook Takip Edin:

https://www.facebook.com/suleymansonmezofficial

Twitter Takip Edin:

https://twitter.com/ssonmez

Yazdığım E-Kitaplar - Satın Alın

https://play.google.com/store/books/author?id=S%C3%BCleyman+S%C3%B6nmez

Patreon ile destekleyin

https://www.patreon.com/suleymansonmez

Etiketler
STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl. STARBUL ROMANIM BASILDI! Haydi tıkla, oku ve maceraya katıl.

Süleyman Sönmez

Adım Süleyman Sönmez. Yıldız Teknik Üniv. Bilgisayar Programcılığı ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi olmak üzere iki üniversiteden mezun oldum. Sonrasında başladığım Uluslararası İşletme masterını terk edip hayata atıldım. Proje yöneticiliği, bilgisayar programcılığı, sistem analistliği, pazarlama / satış sonrası müşteri ilişkileri yöneticiliği, LEGO takım koçluğu, Web tasarımcılık, fotoğrafçılık, ISO9001:2000 kalite sistemleri sistem kuruculuğu ve iç denetimcilik, Teknoloji Okuryazarlığı müfredat yazarlığı, Bilgi İşlem Bölüm Başkanlığı, öğretmenlik, video düzenleme, Eğitim Teknolojileri Uzmanlığı gibi birbirinden farklı pek çok meslekte çalıştım. Bu kadar farklı iş neden? Dünyayı Da Vinci gibi yaşamak gerektiğine inanıyorum. Youtube kanalıma abone olarak takip ediniz. Youtube Web sitelerim: www.suleymansonmez.com , Büyükler Giremez Bana ulaşmak için lütfen ssonmez@gmail.com adresine eposta gönderin. Aşağıdaki simgelerden sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. Twitter Instagram Linkedin Facebook

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı